- Komerční sdělení -PR článek
Neděle, 19 května, 2024
DomůZahradaV září můžeme sadit

V září můžeme sadit

- Komerční sdělení -PR článek

Každý ví, že se sadí na jaře a v září se sbírá a uskladňuje úroda. Ovšem jsou jisté rostliny, které můžeme sadit i na podzim. Nebojte se využít toho, že máte prázdný skleník anebo zahrádku a staňte se zahrádkářem i na podzim. Podívejte se, co je možné si na podzim nasadit, protože můžete obohatit nejen zahrádku, ale i jídelníček a hlavně svůj zdravotní stav.  

Sadíme brambory 

Ti, kteří vysadili první brambory poměrně brzy a stihli je sklidit a uskladnit ještě za teplého počasí, mohou využít pole a nasadit brambory ještě jednou. Nebývá to sice zvykem, protože naše babičky a dědečkové měli zafixované, že by se mělo pole nechat odpočinout, ovšem není to nic špatného a poslední dobou to praktikuje čím dál více lidí. Tak pokud máte třeba menší úrodu, než jste čekali nebo chtěli, klidně můžete vyzkoušet druhé kolo. Pravdou je, že někdy je to trochu riskantní, protože nikdy nevíme dopředu, kdy začnou mrazíky.  

Sadíme čekanku  

Jestliže máte na zahradě skleník, pak můžete v září sadit čekanku. Pokud budete mít čekanku ze semínek, tak je dobré, abyste ji nejprve vysadili do truhlíku, pak počkáte dva až tři týdny, než vám čekanka vyklíčí a až poté se může přemístit do skleníku. Buďto opatrní při zalévání, protože když se hodně zalévá, tak začne kvést. Když se o ní budete dobře starat, tak přibližně za osmdesát dnů od přestěhování do skleníků, můžete konzumovat. Čekanka je velmi zdravá rostlina, a proto je dobré ji začlenit do našeho jídelníčku. Existuje spoustu nápaditých receptů, nejčastější jsou asi různé saláty, ale klidně si z ní můžete uvařit polévku anebo nechat čekanku zapéct. 

Sadíme rebarboru  

Další zdravou rostlinou, kterou můžete sadit v září, je rebarbora. Díky tomu v jakých trsech rebarbora roste, se dá jednoduše rozmnožovat dělením, takže pokud doma máte rebarboru, můžete ji rozmnožit, pokud nemáte, tak někoho poproste, aby vám ji odkopnul. Když budete mít trs odkopnuté rebarbory, pak je dobré ji nechat jeden den vysušit anebo můžete řeznou ránu zapracovat dřevěným uhlím, to se dělá, aby nevznikaly žádné bakterie a tím pádem, aby byla rostlina chráněná. Je dobré ji vybrat slunečné místo anebo polostín. Rebarbora je výborná na různé kompoty, ale také do moučníků. Při jejím sběru si dávejte pozor na to, abyste stonky opravdu vytrhávali a neodřezávali, protože odřezané kousky mohou hnít, což rostlině neprospěje.  

Sadíme kosatce 

Kosatec sice není rostlina, která by se dala jíst, ale dokáže vám krásně ozdobit zahradu a patří k těm, které můžeme sadit v září. Podobně jako rebarbora i kosatec se rozmnožuje dělením, takže si buďto odkopnete od své rostliny anebo zase někoho poprosíte, aby vám kousek odkopl, a můžete si je přesunout kamkoliv do vaší zahrady. Kosatce jsou trochu náročnější květinou na vodu, zejména některé jeho odrůdy, jako je kosatec žlutý, který je zvyklý růst u břehu vody, a proto bychom neměli zapomínat na pravidelnou zálivku.  

Podzim není jen čas sklízení, ale je to také čas, kdy se dá ještě pár rostlin vysadit, tak co stane se z vás podzimní zahrádkář?  

- Komerční sdělení -magazin
- Advertisement -spot_img

Mohlo by Vás zajímat

- Komerční sdělení -PR článek

Další články autora

- Komerční sdělení -parlamentní